Sprzedaż na umowę – wszystko co musisz wiedzieć

Umowa sprzedaży

W dzisiejszych czasach sprzedać cokolwiek nie jest tak trudno. Możemy przecież zdecydować się na wystawienie ogłoszenia w sieci, wystawienie aukcji, bądź ogłoszenie oferty sprzedaży w gazecie, których jest jednak na polskim rynku coraz mniej. Mamy jednak jak najbardziej taką możliwość. Co jednak, jeśli chcemy coś sprzedać już zaraz? Otóż, najlepszym wyborem jest dziś ogłoszenie się w Internecie. Dostęp do sieci internetowej ma niemal każdy z nas. Wystarczy więc stworzyć ciekawe ogłoszenie, opublikować je w znanym portalu z ogłoszeniami i możemy liczyć na to, że w ciągu kilku chwil sprzedamy przedmiot, którego tak bardzo chcemy się przecież pozbyć.

Prawne potwierdzenie

W większości przypadków potrzebna będzie umowa sprzedaży. Szczególnie jeśli sprzedajemy przedmiot o sporej wartości, to prawo cywilne w tym przypadku jest bardzo ważne. Najlepszym zabezpieczeniem dla nas, jak i dla kupujących będzie umowa, którą spiszemy podczas przeprowadzania procedury sprzedaży. Co możemy sprzedać na umowę sprzedaży? Tak naprawdę bardzo wiele rzeczy możemy w ten sposób sprzedać. Od przedmiotów o niewielkiej wartości, po samochody i nieruchomości. Jest to tak naprawdę najlepsza forma sprzedaży i jakby nie było forma zabezpieczenia.

Co zrobić jeśli ktoś pragnie uniknąć umowy sprzedaży?

Przede wszystkim warto się zastanowić, czy rzeczywiście chcemy z kimś takim dobić targu. Czy chcemy z kimś takim handlować i mieć cokolwiek wspólnego? Wystarczy sobie wyobrazić jak miałaby wyglądać sprzedaż, bądź zakup samochodu bez umowy? Przecież tak naprawdę nie jest to możliwe! Przecież dziś tak naprawdę praca bez jakiejkolwiek umowy nie jest możliwa! Jak więc dobijać targu? Jeśli chcemy współpracować z innym podmiotem, to najlepiej żeby była to firma. Mamy wtedy gwarancję tego, że w przeciwieństwie do osoby fizycznej, nie będzie próbowała nas oszukać, „wykiwać”. Współpraca z firmami pod wieloma względami wydaje się być znacznie przejrzysta, choć oczywiście nie zawsze taka jest.

Po co i dlaczego?

Po co komuś tak naprawdę może być potrzebna umowa kupna i sprzedaży? Przede wszystkim chodzi o to, aby udowodnić, że jakiś zakup został dokonany w pełni legalnie. Oczywiście w wielu przypadkach zakup na umowę wiąże się z wyższymi kosztami. Czasami jednak jak najbardziej się to opłaca. Jeśli zastanowimy się nad tym, że mamy tłumaczyć się z byle jakiego zakupu, to naprawdę warto kupić coś na umowę i móc od razu wskazać sposób zakupu produktu. Dla wielu osób jest to ogromna zaleta. Są jednak osoby, które wcale w ten sposób tego nie odbierają. Ich zdaniem jest to wada danego produktu i jego sprzedawcy. Niestety nie możemy dotrzeć do każdego kupującego. Nie każdemu jesteśmy w stanie pójść na rękę. Nikt przecież nie wyobraża sobie kupna samochodu, czy nieruchomości na tak zwaną „gębę”. Nie chodzi już tylko i wyłącznie o udokumentowanie zakupu danego przedmiotu, czy nieruchomości, ale również sprzedaży i nagłego przypływu gotówki. Urzędy Skarbowe w ostatnich latach bacznie obserwują obywateli naszego kraju. Coraz częściej zdarzają się kontrole również tych małych, stosunkowo niewielkich firm, które dotychczas nie były zbyt często sprawdzane.

Dziś Urzędy Skarbowe interesują się każdym, a to po części dlatego, że potrzebne są pieniądze na pokrycie zobowiązań, które obiecał aktualny rząd. Z tego też względu nie warto dawać szansy na przyczepienie się do czegokolwiek. Jeśli próbujemy coś sprzedać, to cały przebieg transakcji powinniśmy czym prędzej udokumentować. Wtedy będziemy mogli spać spokojnie, bez niepotrzebnych zmartwień!